تازه های سایت

5. دى 1396 - 8:04
با افزایش نرخ اقلام مصرفی در سبد غذایی خانوار و سیر سعودی قیمت ها در یک هفته اخیر شرایط را طوری برای مردم خصوصاً برای دهک های پایین سخت کرده است که وضعیت خرید و فروش در بازار به حداقل رسیده و اکثر مردم حتی توان خرید یک شانه تخم مرغ را هم ندارند.

به گزارش کوثرخبر، نوسان قیمت کالاای مصرفی که پیشتر بطور ملموس در زندگی روزمره مردم اجرایی شده نشانگر رکود و تورم حاکم بر بازار می باشد؛ گرانی یکایک اقلام مصرفی از پیاز و گوجه فرنگی گرفته تا برنج و لبنیات شرایط زندگی را طوری برای مردم خصوصاً برای دهک های پایین سخت کرده است که وضعیت خرید و فروش در بازار به حداقل رسیده و اکثر مردم حتی توان خرید یک شانه تخم مرغ را هم ندارند.

اخیراً این نوسانات سیر سعودی به خود گرفته و سفره مردم را کوچکتر کرده است؛ گرانی تخم مرغ و ماست و شیر و هم اکنون لوازم خانگی شاید تلنگری برای دولتمردان باشد که اقتصاد مملکت را بیش از پیش مقاوم ساخته و کمتر به مقوله فروش نفت، قرارداد با شرکت هایی همچون توتال و ... و همینطور واردات بی اساس(مسواک و دوغ و ...) که یقیناً پایه های تولید را سست می کنند، تمرکز کند.

بی شک افزایش نرخ قیمت سبد غذایی خانوار در سایه دلالان و برخی سودجویان روی داده است، هرچند بی تدبیری مسئولان امر نیز در واردات بی اساس و کم توجهی به رکن اساسی اقتصاد مقاومتی که یقیناً با حمایت از تولید و سرمایه ایرانی محقق خواهد شد، بی تاثیر نیست؛ برخی از کارشناسان اقتصادی بر این عقیده اند که گرانی‌ها با چراغ سبز مسئولان اتفاق افتاده و موج فزایش قیمت ها در بازار سازمان یافته است، بطوریکه دولت بازار را به حال خود رها کرده و این فرصتی است برای سودجویان و سوداگران عرصه اقتصادی.

از سویی طبق قانون اگر کالاها بدون اطلاع دولت گران شود، شورای رقابت باید ورود کند اما هم‌اکنون شاهد افزایش قیمت‌ها بویژه در کالاهای اساسی خانوار هستیم و ظاهراً نهادهای نظارتی نسبت به این موضوع بی‌توجه هستند؛ امکان دارد برخی کالاها را خیلی گران کنند و بعد از رسیدگی به آن کمی کالای مربوطه را ارزان کنند این یعنی باز هم گران‌کنندگان سود کلانی از جیب مردم می‌برند.

به گزارش کوثرخبر، افزایش قیمت حامل های انرژی و سوخت نیز از سویی موجب نگرانی مردم شده است، اگر این تصمیم دولت در افزایش 50 درصدی نرخ بنزین عملیاتی شود عواقب آن افزایش نرخ تورم است.

بارها و بارها از سوی رهبر معظم انقلاب تاکید شده است که تولید و اشتغال در سایه اقتصاد مقاومتی و فعالیت کارخانجات و کارگاه های کوچک و زودبازده مثمر ثمر خواهد بود، این درحالی است که متاسفانه حوزه صنایع و معادن حتی در کچکترین شهرهای کشور همانند گیوی مغفول مانده و از سویی توجه به امر اقتصاد مقاومتی کمرنگ شده است.

بازار کار و اشتغال سال‌هاست به حال خود رها شده و دولت در زمینه اشتغالزایی موفق نبوده است؛ هرچند حرکت مسئولان در تحقق مسیر اقتصاد مقاومتی ملموس است ولی همانطور که رهبر معظم انقلاب در دیدار با نخبگان و دانشجویان فرموده اند، عملکرد حوزه اقتصاد مقاومتی رضایت بخش نیست و مستلزم حرکت جهادی و اراده انقلابی است.

 

نظرات کاربران

پایگاه اطلاع رسانی امام خامنه ای
سایت اطلاع رسانی دانا
پایگاه خبری تحلیلی سبلانه
مبایل و تبلت TECH 21
پایگاه خبری تحلیلی شمالغرب
سایت خبری ازناو خلخال
شرکت ارتباطات امگا گستر
لابراتوار تخصصی پروتز های دندانی علیپور
 تالار و رستوران بزرگ فرهنگیان در گیوی افتتاح شد
کمک های مردمی و پشتیبانی از جبهه مردمی انقلاب اسلامی