تازه های سایت

13. آذر 1396 - 7:12
امروزه مسئله آسیب های اجتماعی یک تهدید بزرگ برای جامعه و خانواده ها حساب میشود که با نگاه سطحی و گذرا میتوان به عمق فاجعه این پدیده شوم پی برد که عوامل مختلفی در بوجود امدن این مسئله و موضوع دخیل است.

به گزارش کوثرخبر، امروزه مسئله آسیب های اجتماعی یک تهدید بزرگ برای جامعه و خانواده ها حساب میشود که با نگاه سطحی و  گذرا میتوان به عمق فاجعه این پدیده شوم پی برد که عوامل مختلفی در بوجود امدن این مسئله و موضوع دخیل است که در بحث آسیب های اجتماعی مسئله طلاق نیز یک تهدید بزرگی در کشور ما به حساب می اید و هر روز جامعه و خانواده ها را درگیر این موضوع کرده است.

در بحث موضوع طلاق که این تهدید اجتماعی اثرات زیانباری برای خود شخص و خانواده ها و جامعه و در صورت داشتن فرزند برای فرزندانش در دراز مدت خواهد داشت و این پدیده نگرانی ها و استرس هایی را به جامعه و خانواده ها تحمیل میکند و در انتخاب دیگر اعضای اجتماع و خانواده ها در بحث ازدواج تاثیر دارد و تردید و نگرانی و استرس را به خانواده ها به ارمغان می اورد.

در کشورهایی که موضوع و مسایل اجتماعی نهادینه نشده باشد این اثار و اسیب ها در مدل و روش های مختلف خود را نمایان میکند و انچه مسلم است نبود اموز ش های لازم از دوران کودکی و نوجوانی، ارتباط نادرست خانواده ها در شکل گیری تربیت شخصی و اجتماعی فرد، نداشتن برنامه درست و جامع از طرف جامعه و نهادهای مسئول و مرتبط، عدم الگو برداری مناسب و عدم توجه به روحیات و نگاه افراد به مسئله ازدواج، عدم توجه به موقعیت های اجتماعی و فرهنگ خانواده هانادیده گرفتن جایگاه دین و توصیه های دینی؛ میتواند عواملی در بروز مسئله طلاق باشد.

امروزه در مسئله طلاق بیشترین ارقام و امار مربوط به مسئله اعتیاد است که باعث از هم پاشیدن خانواده ها میشود و بیکاری و سطح تو قعات بالا و دخالت نابجای اطرافیان و شبکه های اجتماعی و مسایل انحرافی و...نیز در امر طلاق دخیل هستند.

در جوامعی که استرس و اضطراب مشهود است و از نظر روانی افراد احساس امنیت نمیکنند در بروز نابهنجاری های اجتماعی و طلاق این مسئله دخیل است.

امروز تک تک متولیان نهادهای فرهنگی و اجتناعی و اقتصادی و سیاسی و مذهبی و مدنی مسئولیت و رسالت دارند از کنار مسئله شوم طلاق که یک اسیب بزرگ اجتماعی در کشور ما  به حساب می اید نباید به راحتی از کنار ان گدشت و در جهت حل این مسئله بغرنج باید کلیه لوازم و عوامل را دخیل کرد تا بتوان از بروز طلاق جلوگیری کرد.

هر چند در سالهای اخیر مطالعات متعدد و مختلفی در خصوص دلایل طلاق و تقسیم بندی های آن صورت گرفته است اما باز مشاهده می گردد که این دلایل با گذشت زمان تغییر یافته و یا دلایل دیگری که قبلا تاثیر کمتری داشته است خود را نمایان می سازد؛ در هر صورت به نظر می رسد توجه به نکات ذیل می تواند در پیشگیری و کاهش آمار و یا حداقل جلوگیری از افزایش روز افزون آمارهای طلاق موثر باشد:

1- اکثر مطالعات نشان می دهد که افزایش دینداری خانواده ها ضریب موثری در کاهش طلاق می باشد .بعبارتی در نظر گرفتن رضای خدای متعال بجای رضای نفس و لجاجت، صبر بر مشکلات فی مابین همسران و دعوت   به آرامش و گذشت بیشتر به خاطر جلب نظر خداوند متعال ،عمل کردن به توصیه های دین در بین همسران و رعایت انواع حدودبا نامحرم ها و .....

2-تبیین جایگاه واقعی و وظایف حقوقی و شرعی زن و مرد در جامعه فعلی بصورت کارکردی در سبک زندگی اسلامی ایرانی امروزی برای همسران در مقابله با مکتب های ترویج کننده ناسازگاری در بین همسران نظیر فمنسیم.

3- تبیین و توصیف تفاوت های روانشناختی و جامعه شناختی و جسمانی زنان و مردان و توجه همسران به این امر ،بصورتی که نگرش مردان به زنان نبایستی از عینک و نگاه یک مرد نگریسته شود بلکه از دید یک زن به یک زن در خصوص مسایل مختلف رجوع کرد و برعکس.

4- شناخت بیشتر از تغییرات اجتماعی و بازتاب ها و پیامدهای این تغییرات در جامعه فعلی ما برای همسران در جامعه های در حال گذر از سنتی به مدرن و فرامدرن و بحران های ناشی از ان.
5- جریان سازی فرهنگی در تغییر و اصلاح عرف و باورداشت اکراه از ازدواج موقت یا تعدد زوجین و عمل به توصیه های مکتب وحی اسلام در خصوص  بدون در نظر گرفتن تفسیر های شخصی و حرمت قایل شدن به آیات الهی در قرآن کریم.

پریسا نقی پور، دانشجوی دکترای جامعه شناسی اقتصادی و توسعه، خبرنگار و روز نامه نگار و فعال اجتماعی

انتهای پیام/

 

دیدگاه‌ها

عالی بود خانم دکتر نقی پور با ارزوی موفقیت درتمامی مراحل زندگی

نظرات کاربران

 ثبت نام دوره آموزش مجازی شهید آوینی
پایگاه اطلاع رسانی امام خامنه ای
سایت اطلاع رسانی دانا
پایگاه خبری تحلیلی سبلانه
مبایل و تبلت TECH 21
پایگاه خبری تحلیلی شمالغرب
سایت خبری ازناو خلخال
شرکت ارتباطات امگا گستر
لابراتوار تخصصی پروتز های دندانی علیپور
 تالار و رستوران بزرگ فرهنگیان در گیوی افتتاح شد