تازه های سایت

26. آبان 1396 - 23:42
در پی زمین لرزه هفته اخیر کرمانشاه که موجب کشته شدگان بیش از 400 نفر از هم میهنانمان شد و ایران را دوباره عزادار کرد، بر آن شدیم که بحران را می بایست بیش از پیش در اقصی نقاط کشور و بتبع شهرستان کوثر مدیریت کرد؛ اما آیا شهرستان 22 هزار نفری کوثر آمادگی مواجهه با یک زمین لرزه بزرگ را دارد؟

به گزارش کوثرخبر، موفقیت و کارآمدی مسئولین مدیریت بحران و دستگاههای زیرمجموعه در شهرستان کوثر برای مهار بحران و جلوگیری از هرگونه حوادث ناگوار از جمله مهمترین و بهترین اعمال مربوط به مسئولین است که در سایه امکانات لازمه در این خصوص امکان پذیر است.

این مهم پس از زمین لرزه به، ورزقان و اخیراً کرمانشاه بیش از پیش مطرح شده و نشان از آن دارد که گسل های جوان زیر خاک ایرانمان جا خشک کرده است و هرآن ممکن است این گسل ها لرزه بر تن خاک و تن مردم بیندازد.

 5 عامل، مدیریت بحران را در هر زمان و هر مکانی در اولویت اول مهم می سازد؛ امکانات، موقعیت مکانی، سوله نگاه داری امکانات مدیریت بحران، ملزومات مدیریت بحران در سطح شهر و همچنین مکانی برای پناه دادن مردم با تجهیزات کامل مدیریت بحران؛ مواردی که اگر هر یک از آنها نباشد بتبع نمی توان بحران را به شکل صحیحی مدیریت کرد.

در این میان هر شهرستانی علیرغم اینکه بایستی نسبت به تکمیل امکانات و تجهیزات مدیریت بحران اقدام کند بلکه سوله و یا مکانی را برای نگاه داری مطمئن امکانات و دسترسی سریع به آنها را بایستی تدارک ببیند تا  به هنگام وقوع بحران بدون هیچ فوت وقتی و دست پاچگی، بحران را مدیریت کرده و به سرانجام برسانند.

شهرستان کوثر در جنوب استان اردبیل نیز می بایست به این امکانات تجهیز شده و در راستای مدیریت بحران موثرتر عمل کند، سوله مدیریت بحران در سه راهی فاراب (هلال احمر) یکی از موقعیت های مکانی و سوله هایی است که به گفته مسئولین پس از بهره برداری از آن امکانات و تجهیزات کامل مدیریت بحران در این مکان نگهداری خواهد شد.

غیر از این سوله برای نگاه داری امکانات، موارد و بخش های دیگری هستند که می بایست لازم و ملزوم هم باشند در حالی که کوثر از این امکانات و ... به شکل تاثرگذاری بهره مند نیست؛ پناهگاه مطمئن و تجهیز به امکانات لازم، تجهیز شهر و بخش ها به ماشین آلات مدیریت بحران و ... از جمله این موارد است؛ این درحالی می باشد که کوثر در حال حاضر حداقل امکانات را برای مهار بحران در سطح شهرستان داراست.

در فصل پاییز و زمستان به دلیل تغییرات ناگهانی آب و هوا و تغییرات محیطی که هر روزه رو به افزایش است و همچنین حوادث غیر مترقبه همانند سیل و زلزله یکی از مهمترین موضوعاتی است که مسئولان باید مجدانه به دنبال محقق شدن آن باشند، بررسی مداوم کاستی ها و حل مشکلات در کنار ایجاد فضایی امن برای شهروندان مهمترین رکنی است که این روزها بیشتر به اذهان عمومی خطور می کند..

در ادامه باید این را عنوان کنیم که موضوعی که در کنار این موارد باید انجام شود ایجاد فضایی برای مدیریت در زمانهای خاص است که اگر این مهم صورت نگیرد ممکن است نتوان در زمان کافی اقدامات لازم را برای بهبود وضعیت در محدوده سرزمینی انجام داد.

 یکی از مواردی که بهتر است مسئولان هر شهرستان به دنبال آن باشند ایجاد فضایی برای مدیریت بحران است که امروزه یکی از دغدغه های بیشتر جوامع است چرا که با توجه به تغییرات محیطی، آب و هوایی و ... گاها اتفاقاتی رخ میدهد که از دست بشر خارج است؛ کرمانشاه این مهم را به اثبات رسانده و اینک همه کشور برای رفع مشکلات هم میهنانمان بسیج شده اند.

همانطور که اشاره شد شهرستان کوثر دارای حداقل امکانات مدیریت بحران است، تجهیزات لازم و سوله مدیریت بحران و همچنین فضایی برای اسکان شهروندان در زمانهایی است که امکان دارد اتفاقات غیر مترقبه باعث شود تا مشکلاتی برای شهروندان رخ دهد و اگر این موضوع امروز مدیریت نشود در آینده خیلی نزدیک دیگر نمیتوان از مسائل و مشکلاتی که رخ میدهد جلوگیری کرد.

مدیریت بحران

حال این موضوع بهتر است یکی از دغدغه های اصلی مسئولان فرا دستی و استانی و شهرستانی قرار بگیرد و مجموعه مدیریت شهری شهرستان کوثر نیز لازم است با هماهنگی و تعامل بین تمام دستگاه های اجرایی و عمرانی برای ایجاد این چنین فضاها و امکاناتی در شهرستان اقدام کنند.

البته این مهم نیز نباید دور از ذهن باشد که ایجاد اینگونه نیازها با هزینه هایی روبرو است اما هزینه کردن برای پیشگیری همیشه و در همه حال بهتر از هزینه برای درمان بوده است و اگر از مواردی که امکان رخ دادن آن وجود دارد بهتر جلوگیری نکنیم به طور حتم در آینده نزدیک با مصائب زیادی برخورد خواهیم کرد.

این را باید اضافه کنیم که درست است در زمان اتفاق هر حادثه ای سوله های ورزشی و اماکن این چنینی در شهرستان میتواند مکانی باشد برای اسکان و همچنین مدیریت بحران در هر محدوده ای، اما اگر فضایی مخصوص بحران با تمام احتیاجات ساخته شود میتواند بهترین بازخورد را برای مجموعه مدیریت شهری و همچنین شهروندان در پیش داشته باشد.

انتهای پیام /

 

نظرات کاربران

پایگاه اطلاع رسانی امام خامنه ای
سایت اطلاع رسانی دانا
پایگاه خبری تحلیلی سبلانه
مبایل و تبلت TECH 21
پایگاه خبری تحلیلی شمالغرب
سایت خبری ازناو خلخال
شرکت ارتباطات امگا گستر
لابراتوار تخصصی پروتز های دندانی علیپور
 تالار و رستوران بزرگ فرهنگیان در گیوی افتتاح شد
کمک های مردمی و پشتیبانی از جبهه مردمی انقلاب اسلامی