تازه های سایت

30. شهريور 1396 - 11:08
اهالی کوثر طشت‏ های آب را که سمبل حادثه تاریخی کربلا است به مساجد می آوردند، این مراسم در آستانه (3 روز مانهده) ماه محرم در شهرستان کوثر اجرا می ‏شود بدین صورت که طشت ‏ها را بالای سرها می‏ گیرند و در مسجد و پس از آن بین دستجات عزاداری دور می‏ زنند.

به گزارش کوثرخبر،  طشت گذاری، مراسم سنتی اهالی شهر گیوی در عزاداری ایام عاشورا است که عمدتاً در شهرستانهای آذری زبان منطقه برگزار می‏ شود.

اهالی طشت‏ های آب را که سمبل حادثه تاریخی کربلا است به مساجد می آوردند، این مراسم در استانه (3 روز مانهده) محرم در شهرستان کوثر اجرا می ‏شود بدین صورت که طشت ‏ها را بالای سرها می‏ گیرند و در مسجد و پس از آن بین دستجات عزاداری دور می‏ زنند.

مردم دست به طشت و آب می‏ زنند که نوعی بیعت با امام حسین‏ علیه‏السلام و حمایت ا ز عباس‏ علیه‏السلام است؛ این سنت از حادثه جوانمردانه آب دادن امام حسین‏ علیه‏السلام به سپاه حر در ۲۷ ذیحجه گرفته شده، که آب مشک‏ ها را در طشت‏ ها ریختند و تمام لشکر حر و اسبان را سیراب کردند.

این سنت، با الهام از اقدام سالار شهیدان و یادآور رفتار جوانمردانه امام حسین(ع) است؛ بر اساس روایتها عزاداران در روز ۲۷ذیحجه آب مشکها را در طشتها ریخته و لشکر حر و اسبان سپاه او را سیراب می‌ کنند.

آیین طشت‌ گذاری در استانهای آذری زبان، از ریشه ‌دارترین آیین های ماه محرم است که در روزهای پایان ماه ذی‌ الحجه برگزار می ‌شود و در حقیقت، برگزاری این آیین، آماده شدن حسینیان برای برگزاری مراسم سوگواری سید و سالار شهیدان را نوید می ‌دهد.

اهالی شهرستان کوثر که از دیرباز ارادتی خالصانه به امام حسین (ع) سالار شهیدان و یاران باوفای او دارند با فرارسیدن ماه محرم این شهر را یکپارچه در غم و ماتم فرو می برند.

از اول ماه محرم تا عاشورای حسینی روز و شب از هر نقطه این شهر صدای یا حسین به گوش می رسد.

پیر و جوان و زن و مرد لباس سیاه بر تن می پوشند و بدون احساس خستگی شب و روز در مراسم مختلف ماه محرم حضور می یابند.

طنین یا حسین دسته های عزاداری ، چشمان اشکبار، پارچه های عزاداری، پرچم های سیاه و طبل ها و سنج ها در کوثر مجالس عزای حسینی را پرشور می کند.

در کوچه پس کوچه های شهر گیوی عاشقان امام حسین (ع) عزاداری می کنند تا حماسه شهادت اباعبدالله الحسین (ع) را باری دیگر روایت کنند و روایت مظلومیت 72 یار باوفای ایشان را در کوی و برزن به تصویر بکشند.

پس از پایان مراسم طشت گذاری دعای مخصوص خوانده می شود و از آب طشت به عنوان تبرک بیشتر حاضران و عزاداران استفاده می کنند.

انتهای پیام/

 

نظرات کاربران

پایگاه خبری تحلیلی سبلانه
مبایل و تبلت TECH 21
پایگاه خبری تحلیلی شمالغرب
سایت خبری ازناو خلخال
شرکت ارتباطات امگا گستر
لابراتوار تخصصی پروتز های دندانی علیپور
 تالار و رستوران بزرگ فرهنگیان در گیوی افتتاح شد
کمک های مردمی و پشتیبانی از جبهه مردمی انقلاب اسلامی
 ثبت نام دوره آموزش مجازی شهید آوینی
پایگاه اطلاع رسانی امام خامنه ای