تازه های سایت

21. دى 1395 - 11:19
گزینه پیشنهادی دونالد ترامپ برای وزارت دفاع آمریکا، پیش از این خواستار حمله موشکی به تاسیسات هسته ای ایران شده بود.

به گزارش کوثرخبر، ، گزینه رئیس‌جمهور منتخب آمریکا برای وزارت دفاع، در زمانی که فرمانده نیروهای آمریکایی را در خاورمیانه بر عهده داشت، خواستار حمله موشکی به تاسیسات هسته ای ایران شده بود.

 

به گزارش واشنگتن پست، در تابستان ۲۰۱۱ شش سرباز در موشک باران در منطقه ای در شرق بغداد کشته شدند و چند هفته بعد سه آمریکایی دیگر در حمله موشکی مشابهی کشته شدند و به این ترتیب تعداد کشته های آمریکا به ۱۵ نفر رسید تا آن ماه بدترین ماه برای سربازان آمریکایی بعد از حدود دو سال شود.

 

ژنرال جیمز ماتیس که در آن زمان فرمانده ارشد آمریکا در خاورمیانه بود، با متهم کردن ایران به ارسال سلاح برای عراقی ها، طرحی را برای حنلع موشکی به ایران آماده کرد که با حمایت سفیر وقت آمریکا در عراق و سایر فرماندهان ارشد آمریکایی در عراق روبرو شد. واشنگتن پست می گوید دو مقام ارشد فعلی و قبلی آمریکا که در جریان مذاکرات مربوط به این طرح بوده اند، این موضوع را تایید کرده اند.

 

به گفته این مقامها که نخواستند نامشان فاش شود، یک گزینه حمله شبانه به یکی از تاسیسات هسته‌ای و یا پالایشگاه‌های نفت ایران بود.

 

طرح ژنرال ماتیس خیلی زود به اطلاع کاخ سفید رسید که دیدگاه متفاوتی داشت. به نظر رئیس جمهور باراک اوباما، حمله به خاک ایران می توانست اوضاع را وخیم تر کند. برخی مشاوران اوباما هم نگران بودند این حمله موشکی موجب شعله ور شدن یک جنگ جدید در خاورمیانه شود.

 

به گزارش صدای آمریکا، اختلاف نظر بر سر طرح ماتیس موجب شکاف بین اوباما و فرماندهان نظامی ارشد در خاورمیانه شد. در حالیکه کاخ سفید نگران واکنش ناگهانی و زیادی نظامیان بود، ژنرال ماتیس عملا به صدای طرفداران پاسخ سختگیرانه تر به ایران تبدیل شد.هرچند در نهایت با طرح ماتیس مخالفت شد.

 

یکی از مقامات آمریکایی گفته در تابستان ۲۰۱۱ وقتی ماتیس فرماندهی نیروهای آمریکایی در خاورمیانه را برعهده داشت، در شرح اولویت هایش به رئیس جمهوری آمریکا گفته بود «اولویت شماره یک: ایران، اولویت شماره دو، ایران و اولویت شماره ۳ ایران».

 

اوایل سال ۲۰۱۳به ماتیس گفته شد قرار است پنج ماه زودتر جایگزین شود و به نوشته واشنگتن پست، همکاران سابقش گفتند ماتیس متقاعد شده بود که به دلیل اختلاف با کاخ سفید زودتر کنار گذاشته شده است.

 

در حال حاضر قرار است ژنرال ماتیس نقش متفاوتی را برای فرمانده کل قوای جدید، یعنی رئیس جمهوری منتخب دونالد ترامپ بازی کند. اگر او از سنا رای کسب کند، بر حدود ۱.۳ میلیون نظامی آمریکایی که در بیش از ۱۵۰ کشور جهان پراکنده هستند، نظارت خواهد داشت.

 

ماتیس در حالی از سوی ترامپ نامزد وزارت دفاع شده که او بلافاصله بعد از انتخاب از سوی ترامپ، از «میشل فلورنوی» خواست که بعنوان معاونش فعالیت کند. از فورنوی به عنوان کسی یاد می کنند که اگر «هیلاری کلینتون» در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا پیروز می شد، وزیر دفاع احتمالی او بود.

 

106

 

نظرات کاربران

پایگاه خبری تحلیلی سبلانه
مبایل و تبلت TECH 21
پایگاه خبری تحلیلی شمالغرب
سایت خبری ازناو خلخال
شرکت ارتباطات امگا گستر
لابراتوار تخصصی پروتز های دندانی علیپور
 تالار و رستوران بزرگ فرهنگیان در گیوی افتتاح شد
کمک های مردمی و پشتیبانی از جبهه مردمی انقلاب اسلامی
 ثبت نام دوره آموزش مجازی شهید آوینی
پایگاه اطلاع رسانی امام خامنه ای