تازه های سایت

1. بهمن 1396 - 21:55
سد گیوی که یکی از پروژه‌های مهر ماندگار دولت دهم است، بعد از گذشت ۱۳ سال از کلنگ زنی و بهره‌برداری دوساله از ساختمان سد، همچنان به بهره‌برداری نمی‌رسد.

به گزارش کوثرخبر به نقل از مهر، در سال ۸۳، پروژه سد و شبکه آبی گیوی با هدف تبدیل هشت هزار هکتار از اراضی دیم به آبی، تأمین آب شرب برای درازمدت، کنترل سیلاب رودخانه گیوی و مهم‌تر از همه ایجاد اشتغال در دستور کار قرار گرفت.

پروژه‌ای که روند طولانی آن بعدها به آن لقب مهر ماندگار بخشید و نه تنها بعد از گذشته ۱۳ سال به بهره‌برداری نرسیده بلکه افتتاح آن گویی بارها به در بسته خورده است؛ بطوریکه با وجود آبگیری سد از دو سال پیش همچنان شبکه سد به بهره‌برداری نرسیده است که مسئولان مانع اصلی را در عدم همکاری معارضان زمین مخزن شبکه می‌دانند.

سد گیوی

فرماندار کوثر در گفتگو با خبرنگار مهر تصریح کرد: بدنه سد گیوی تکمیل شده اما شبکه به دلیل معارض زمین هنوز به بهره‌برداری نرسیده است.

علیرضا علیپور با بیان اینکه زمین مخزن شبکه ۳۰ نفر معارض دارد، اضافه کرد: به منظور خریداری زمین این افراد ۲۴ میلیارد تومان اعتبار تأمین شده و در جلسه مشترک با تمامی آن ها نسبت به فروش زمین و تعیین تکلیف آن اطلاع‌رسانی کردیم.

وی افزود: قیمت زمین‌ها توسط سه کارشناس شامل فرد معرفی‌شده از سوی مالک، فرد معرفی‌شده از سوی امور آب و فردی که مورد تائید هر دو طرف باشد، مشخص شده است.

فرماندار کوثر تأکید کرد:  مطابق قانون تا شش ماه قیمت تعیین شده تغییر نمی‌یابد و در صورتی که فرد راضی به قیمت کارشناسی نباشد بعد از شش ماه می‌تواند مجدداً زمین خود را قیمت‌گذاری کند.

به گفته علیپور متأسفانه همکاری مطلوبی از سوی مالکان دیده نمی‌شود و انتظار قیمت بالاتر دارند در حالی که قیمت‌گذاری توسط کارشناس انجام شده است.

وی افزود: ما برای خریداری زمین اعلام آمادگی کردیم و در صورتی که فردی تمایل به فروش زمین خود داشته باشد، اسناد خزانه در اختیار وی قرار خواهد گرفت.

آب شرب هشت هزار نفر تأمین می‌شود

اما مزایای سدی که ۱۳ سال است آرزوی افتتاح آن به دل مسئولان مانده در چیست؟

فرماندار کوثر با تأکید به اینکه برای اجرای کانال پایاب سد مذاکراتی با یکی از بانک‌ها انجام شده است، اضافه کرد: این سد می‌تواند ۱۰ هزار هکتار از اراضی دیم را به آبی تبدیل کرده و بیش از هزار قطعه باغات پایین‌دست خود را سیراب کند.

به گفته علیپور علاوه بر این آب شرب مناطق یک و دو شهر کوثر با جمعیت بالغ‌بر هشت هزار نفر تأمین می‌شود و با اجرای تصفیه‌خانه آب شرب شهری و روستایی می‌توان آب شرب ۳۰ روستا را نیز تأمین کرد.

وی افزود: نه تنها در شرب و کشاورزی بلکه در صنعت نیز آب سد تخصیص یافته و بهره‌برداری از آن برکات قابل‌توجهی برای شهرستان کوثر دارد.

انتهای پیام/

 

دیدگاه‌ها

به گزارش کوثرخبر به نقل از مهر، در سال ۸۳، پروژه سد و شبکه آبی گیوی----سد گیوی که یکی از پروژه‌های مهر ماندگار دولت دهم است. ظاهرا یادتان رفته دولت دهم در سال 1388 شروع به کارنمود.در سال 83 دولت هشتم به ریاست سید محمد خاتمی برسر کار بود.

نظرات کاربران

شرکت ارتباطات امگا گستر
لابراتوار تخصصی پروتز های دندانی علیپور
 تالار و رستوران بزرگ فرهنگیان در گیوی افتتاح شد
کمک های مردمی و پشتیبانی از جبهه مردمی انقلاب اسلامی
 ثبت نام دوره آموزش مجازی شهید آوینی
پایگاه اطلاع رسانی امام خامنه ای
سایت اطلاع رسانی دانا
پایگاه خبری تحلیلی سبلانه
مبایل و تبلت TECH 21
پایگاه خبری تحلیلی شمالغرب