تازه های سایت

28. دى 1396 - 23:33
درحالی که درخت نارنگی اختصاصاً در آب و هوای مرطوب و خاکی لومی و سنگین رشد می کند، اما شهروند خوش ذوق اهل گیوی شرایطی را برای رشد و نمو درخت نارنگی محیا کرده که هر ساله شاهد بارهی آن است.

به گزارش کوثرخبر، همانطور که عنوان شد درخت نارنگی در منطقه ای با آب و هوای مرطوب و خاکی لومی و سنگین بار داده و نباید در مناطق سرد و خشک کشت شوند؛ میزان مقاومت درختان نارنگی به سرما خوب بوده ولی میوه های آن بعلت کوچک بودن و نازکی پوست آنها به سرما بسیار حساس می باشند.

درخت نارنگی در خاکهای لومی و سنگین رشد بهینه دارد، خاک آن باید از زهکشی خوبی برخوردار باشد تا شرایط مساعد رشد و باردهی آن فراهم شود.

در شرایط سایه نمی تواند رشد خوبی داشته باشد و آفتاب کامل برای رشد بهینه ی آن بسیار مفید است، خاک های مرطوب را می پسندد و به منطقه‌ای برای کاشت نیاز دارد که آب ایستا نباشد.

به گزارش کوثرخبر، شهرستان کوثر و مرکز آن شهر گیوی جزء مناطق خشک و سرد سیر است و بتع نمی توان درختی همچون نارنگی را که رشد آن تنها در منطقه ای گرمسیر و مرطوب امکان پذیر است، پرورش داد.

اما شهروند خوش ذوق اهل گیوی سالهاست که این درخت را در یک فضای مسقف رشد و پرورش داده و همه ساله شاهد باردهی آن است.

این باغبان، شرایط رطوبت فضای مسقف، نحوه آبیاری، نوردهی، تنظیم خاک لومی و سنگین و دیگر ملزومات رشد یک درخت نارنگی که بسیار سخت است، را طوری تدارک دیده که این درخت شاید بهتر از محل واقعی خود رشد کرده و بار می دهد.

رشد و باردهی درخت نارنگی برای نخستین بار در شهر گیوی اهالی، مسافران و گردشگران را وادار به بازدید از محل کشت آن کرده و ضروری است که ضمن تقدیر از این شهروند اهل گیوی، ملزومات تدارک صنایع تبدیلی و فراوری میوه نارنگی با برند گیوی در منطقه فراهم شود.

به گزارش کوثرخبر، نارنگی ها منبع غنی از ویتامین C، فلاونوئیدها، اسیدها و روغن های فرار هستند؛ آنها همچنان شامل کومارین ها هستند که در برابر اشعه آفتاب حساس می باشند.

نارنگی دارای ویتامین‌های A، B1، B2، پروتئین، چربی، قند، حاوی مقدار زیادی فسفر، کلسیم است و به خاطر داشتن مقدار فسفر و کلسیم بالا، یکی از میوه‌هایی است که در تشکیل استخوان و اسکلت بدن موثر عمل می کند.

یک روغن فرار از پوست نارنگی برای طعم دهندگی غذا بکار می رود و همچنین در عطرسازی و صنایع دارویی نیز پر کاربرد است.

انتهای پیام/

 

پرورش درخت نارنگی در فضای مسقف توسط شهروند خوش ذوق اهل گیوی

نظرات کاربران

کمک های مردمی و پشتیبانی از جبهه مردمی انقلاب اسلامی
 ثبت نام دوره آموزش مجازی شهید آوینی
پایگاه اطلاع رسانی امام خامنه ای
سایت اطلاع رسانی دانا
پایگاه خبری تحلیلی سبلانه
مبایل و تبلت TECH 21
پایگاه خبری تحلیلی شمالغرب
سایت خبری ازناو خلخال
شرکت ارتباطات امگا گستر
لابراتوار تخصصی پروتز های دندانی علیپور