تازه های سایت

14. دى 1396 - 12:45
با افزایش برخی از گونه‌های جانوری، برنامه‌های حفاظتی در منطقه شکار ممنوع دربند مشکول افزایش پیدا خواهد کرد.

به گزارش کوثرخبر، محمد خداپرست روز پنجشنبه گفت: با توجه به نتایج سرشماری پستانداران شاخص از جمله کل و بز و پلنگ در این منطقه و افزایش جمعیت این گونه ها، لزوم افزایش برنامه های حفاظتی از جمله جذب نیروی انسانی، افزایش برنامه های منظم گشت و کنترل، تجهیز اداره حفاظت محیط زیست کوثر به وسایل نظارتی مدرن همچون کوادکوپتر ضروری است.

به گزارش ایرنا از اداره کل حفاظت محیط زیست اردبیل ، او افزود: برای حفاظت بیشتر از منطقه دربند مشکول ایجاد یک پاسگاه محیط بانی با هشت نفر محیط بان که تاکنون 2 نفر از آنها جذب شده اند پیش بینی شده است.

منطقه شکار ممنوع دربند مشکول با طی مراحل مطالعاتی و قانونی از سال 1390 با درج آگهی در روزنامه رسمی ابتدا به مساحت 23 هزار هکتار و با تعیین حدود و ثغور دقیق و اصلاحیه محدوده آن در سال 1395 به مساحت 29800 هکتار افزایش و تحت مدیریت حفاظت محیط زیست قرار گرفته است.

17.5 درصد از مساحت استان اردبیل جز مناطق شکار ممنوع است؛ سه منطقه حفاظت شده در محدوده این استان واقع است ، منطقه حفاظت شده آق داغ به مساحت 93 هزار و 800 هکتار در شهرستان خلخال ، منطقه حفاظت شده مغان در محدوده بیله سوار و پارس آباد مغان به مساحت 35 هزار هکتار و منطقه حفاظت شده نئور به مساحت چهار هزار و 200 هکتار که بخشی از منطقه وسیع حفاظت شده لیسار استان گیلان است.

کوه سبلان از ارتفاع سه هزار و 600 متر به بالا و غار یخگان در محدوده شهرستان خلخال نیز جزو آثار طبیعی ملی ثبت شده استان اردبیل هستند.

همچنین پنج منطقه شکار ممنوع در استان برای حفظ گونه ها از خطر انقراض مشخص شده است: منطقه شکار ممنوع شورابیل در اردبیل با 200 هکتار مساحت، گندیمن در مشگین شهر با 30 هزار هکتار، دربند مشکول در گیوی با 23 هزار هکتار، انزان در مشگین شهر به مساحت 42 هزار و 500 هکتار و خروسلو در بیله سوار به مساحت 16 هزار و 600 هکتار نیز جز مناطق شکار ممنوع ثبت شد.

چند عرصه تالابی نیز در استان اردبیل شناسایی شده که از جمله می توان به دریاچه نئور، شورابیل، میل مغان، پته خور و توپراق کندی اشاره کرد.

یک هزار و 163 گونه مهره دار در کشور داریم که حدود 30 درصد از این گونه ها در استان اردبیل مشاهده شده و شامل 43 گونه از پستانداران، 257 گونه پرندگان، 15 گونه ماهی بومی، 29 گونه خزنده و 6 گونه دوزیست می باشد.

از میان هشت تا 10 هزار گونه گیاهی موجود در کشور نیز حدود یک هزار و 200 گونه در استان وجود دارد که بیش از 400 گونه گیاهی با خواص درمانی شناسایی شده اند و حدود 98 گونه نیز منحصر به فرد این استان است.

انتهای پیام/

 

نظرات کاربران

پایگاه اطلاع رسانی امام خامنه ای
سایت اطلاع رسانی دانا
پایگاه خبری تحلیلی سبلانه
مبایل و تبلت TECH 21
پایگاه خبری تحلیلی شمالغرب
سایت خبری ازناو خلخال
شرکت ارتباطات امگا گستر
لابراتوار تخصصی پروتز های دندانی علیپور
 تالار و رستوران بزرگ فرهنگیان در گیوی افتتاح شد
کمک های مردمی و پشتیبانی از جبهه مردمی انقلاب اسلامی