تازه های سایت

1. آذر 1396 - 13:50

به گزارش کوثرخبر،

الجبیر

وزیر خارجه عربستان در کنفرانس ریاض ۲، حل بحران سوریه را در گروی توافق سوری‌ها دانست.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از المیادین، عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان طی سخنانی در مراسم افتتاحیه کنفرانس ریاض 2، گفت که بدون توافق سوری‌ها، هیچ راه حلی برای بحران سوریه واجود ندارد.

الجبیر گفت: ما از معارضان سوری حمایت خواهیم کرد تا به صورت تیمی یکپارچه از کنفرانس ریاض خارج شوند.

وی افزود: بحران سوریه که وارد هفتمین سال خود شده در حال عبور از مرحله حساسی است و نشست ریاض در سایه توافقی بین‌المللی مبنی بر ضرورت حل سیاسی بحران سوریه برگزار شده است.

الجبیر گفت: بحران سوریه هیچ راه حلی غیر از توافق سوری‌ها و اجماعی که خواسته‌های آن‌ها را برآورده کند و به درد و رنج‌هایشان بر اساس بیانیه ژنو 1 و قطعنامه 2254 شورای امنیت، پایان دهد، ندارد.

وزیر خارجه عربستان مدعی شد که کشورش همانند گذشته در کنار ملت سوریه قرار خواهد گرفت تا خواسته‌های آن‌ها در رسیدن به راه حلی عادلانه محقق شود.

الجبیر خطاب به حضار گفت: شما امروز مسئولیتی تاریخی برای پایان دادن به این بحرانی که ملت سوریه با آن مواجه هستند دارید.

در نشست امروز معارضان، ثامر السبهان وزیر مشاور در امور خلیج فارس عربستان و استفان دی‌میستورا نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه و برخی از شخصیت‌های معارض سوری حضور داشتند.

کنفرانس ریاض 2 در حالی برگزار شده است که در پی اختلافات گسترده بر سر کناره‌گیری بشار اسد از قدرت، برخی از مسئولان و اعضای هیئت عالی مذاکرات برخاسته از کنفرانس ریاض در سال 2015 میلادی، استعفا کرده‌اند.

کنفراس ریاض 1 که با حضور گروه‌های معارض سوری (تریبون ریاض و تریبون مسکو و قاهره)  در ریاض برگزار شد، 31 مرداد ماه گذشته بدون رسیدن به توافق بر تشکیل  یک تیم واحد برای شرکت در مذاکرات آتی ژنو پایان یافت.

سه طیف اصلی گروه‌های مخالف سوری به تریبون های ریاض، مسکو و قاهره مشهور هستند زیرا زیر چتر این کشورها تشکیل شده اند.

استفان دی میستورا نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه پیشتر از گروههای مخالف سوری خواسته بود که با توجه به نتیجه نرسیدن هفت دور مذاکره گذشته، این بار در قالب یک تیم واحد باشند تا یک راهبرد مذاکراتی واقع گرایانه تر شکل بگیرد.

دور جدید مذاکرات صلح درباره سوریه بیست و هشتم ماه نوامبر (8 آذر) در ژنو برگزار می‌شود و این در حالی است که مذاکرات‌های قبلی ژنو در پی کارشکنی برخی طرف‌ها و مواضع افراطی معارضان به شکست انجامیده است.

انتهای پیام/

نظرات کاربران

سایت اطلاع رسانی دانا
پایگاه خبری تحلیلی سبلانه
مبایل و تبلت TECH 21
پایگاه خبری تحلیلی شمالغرب
سایت خبری ازناو خلخال
شرکت ارتباطات امگا گستر
لابراتوار تخصصی پروتز های دندانی علیپور
 تالار و رستوران بزرگ فرهنگیان در گیوی افتتاح شد
کمک های مردمی و پشتیبانی از جبهه مردمی انقلاب اسلامی
 ثبت نام دوره آموزش مجازی شهید آوینی