تازه های سایت

30. مهر 1396 - 9:45
در حالی که لایحه افزایش تعداد مناطق آزاد جدید همچنان در نوبت بررسی در مجلس شورای اسلامی قرار دارد، محدودیتهای قانونی جدیدی برای این مناطق اعمال شده است.

به گزارش کوثرخبر، روز گذشته خبری به نقل از رئیس کل گمرک ایران در رسانه‌ها منتشر  و بر اساس آن اعلام شد که معافیت 15 درصدی واردات خودرو و قطعات از مناطق آزاد لغو شده است. هرچند هنوز صحت و اعتبار اظهارات منتشر شده از رئیس کل گمرک تایید نشده اما اسناد منتشر شده در خصوص مکاتبات اخیر رئیس کل گمرک و معاونت حقوقی رئیس جمهور حاکی از تغییراتی در معافیتهای واردات خودرو از مناطق آزاد می‌باشد.

در انتهای نامه معاون وزیر اقتصاد به معاون حقوقی رئیس جمهور آمده است، چنانچه خودرو وارداتی کامل از مناطق آزاد  مشمول 15 درصد کاهش نرخ سود بازرگانی باشد اولا بحث حمایت از تولید داخل خدشه دار می‌گردد ثانیا با نص صریح قانون خودرو که قانونی خاص می‌باشد در تعارض خواهد بود.

از سوی دیگر با سوء استفاده‌هایی که در برخی مناطق  از ظرفیت واردات از طریق ارزش افزوده انجام می‌شد گمرک ایران در بخشنامه ای واردات برنج از طریق استفاده از ظرفیت ارزش افزوده در فصل ممنوعیت واردات برنج را ممنوع اعلام کرد. در بخشنامه گمرک ایران آمده است، واردات برنج از طریق واحدهای بسته بندی مستقر در مناطق آزاد به  داخل کشور که صرفا نسبت به ورود برنج فله‌ای به محدوده منطقه و سپس بسته بندی آن اقدام می‌کنند، در قالب درصد مجاز قابل ورود امکان پذیر نمی‌باشد.

به گزارش تسنیم، همه این موارد در حالی است که دولت به دنبال ایجاد 7 منطقه آزاد جدید است و باید دید با توجه به شبهاتی که در خصوص عملکرد مناطق آزاد وجود دارد مجلس شورای اسلامی چگونه در این خصوص تصمیم گیری خواهد کرد.

نظرات کاربران

پایگاه اطلاع رسانی امام خامنه ای
سایت اطلاع رسانی دانا
پایگاه خبری تحلیلی سبلانه
مبایل و تبلت TECH 21
پایگاه خبری تحلیلی شمالغرب
سایت خبری ازناو خلخال
شرکت ارتباطات امگا گستر
لابراتوار تخصصی پروتز های دندانی علیپور
 تالار و رستوران بزرگ فرهنگیان در گیوی افتتاح شد
کمک های مردمی و پشتیبانی از جبهه مردمی انقلاب اسلامی