تازه های سایت

17. مهر 1396 - 6:26
زعفر احد زاده، مولف کتاب گیوی سرزمین نیکان و بزرگان، این کتاب را مبنایی برای مطالعات پژوهشگران عنوان کرد.

به گزارش کوثرخبر، زعفر احد زاده در خصوص کتاب گیوی سرزمین نیکان و بزرگان، تصریح کرد: شهرستان کوثر با وسعت تقریبی ۱۲۴۵ کیلومتر یکی از مناطق کوهستانی و مرتفع کشور در جنوب استان اردبیل محسوب می شود که حدود 9/6 در صد از کل مساحت استان را به خود اختصاص داده است.

وی ادامه داد: این شهرستان تا سال ۱۳۷۵ یکی از بخش های شهرستان خلخال بنام «بخش سَنجَبَد» به مرکزیت شهر گیوی بود؛ ولی در این سال از شهرستان خلخال منتزع و به شهرستان کوثر به مرکزیت شهر گیوی تبدیل شد و دارای ۲ بخش و ۴ دهستان است.

احد زاده در ارتباط با وجه تسمیه و برخی ویژگی های جمعیتی گیوی افزود: گیوی مشتق از کلمه گیو به معنی پهلوان است و با توجه به گویش اصلی مردم «کویی»«کوی»«کیوی» احتمالا محله و کوچه و برزن نیز مد نظر بوده و به نقل از برخی منابع به قدمت منطقه نیز اشاره گردیده است.

او تشریح کرد: در بویراحمد نیز به همین نام موجود است که خود را از نسل گیو و اردشیر بابکان می دانند. به جز اهالی روستایعلاءالدین و قسمتی از اهالی روستای سقاواز که به زبان تاتی سخن می‌گویند مابقی مردم منطقه ترک زبان و عمدتا شیعه (دوازده امامی) هستند.

این نویسنده و پژوهشگر استان اردبیل در زمینه مطالعات پژوهشی و استفاده از منابع و اسناد در خصوص تدوین کتاب فوق گفت: ضمن استفاده از اسناد، نتایج پژوهش های معتبر و نوشته های مورخین، بررسی نشانگان ها، یادمان ها و میراث های تاریخی به عنوان یکی دیگر از متدهای مطالعات تاریخی بود، که به تاریخ قنات، راه ابریشم، قلاع و تپه های باستانی و غیره متمرکز شدیم و نهایتا برخی پدیده ها و اتفاقات طبیعی از جمله زلزله 12 و 14 دی ماه سال 1274 گیوی و سنگ آباد است (در 12دی ماه 1274 زلزله سنگین روستای سنگ آباد را بطور کلی ویران نمود و در آن زلزله 1700 نفر از مردم جان باختند)، این زلزله به مدت دو روز دیگر (تا 14دی ماه 1274) چندین بار و در شدتی سهمگین تر منطقه را لرزاند و سرانجام در 14 دی ماه گیوی را بطور کلی ویران نمود و نزدیک به 2000 نفر نیز در اثر آن جان باختند.

این روزنامه نگار پیشکسوت استان در ادامه با اشاره به اینکه این کتاب در دو بخش سرزمین نیکان و بزرگان تدوین شده است، تصریح کرد: بخش سرزمین شامل فصولی عمدتا در حوزه تاریخ، بررسی میراث ها و یادمان ها و غیره با عناوین زیر است؛ از گذشته تاکنون، رویدادهای مهم تاریخی، یادمان های کهن و سورها و سوزهایی که جزئی لاینفک حیات بشری است.

احد زاده ضمن اشاره به دسته بندی موضوعی سرمایه های انسانی غنی و بی بدیل منطقه در فصول مختلف در قالب بخش نیکان و بزرگان تصریح کرد: بخش دوم کتاب با عنوان نیکان و بزرگان در فصولی جداگانه متمرکز بر معرفی بزرگان و نیک مردان و زنانی است که تاریخ سازان منطقه محسوب می شوند، در ابتدا به پیشینه و قدمت آموزش و پرورش منطقه پرداخته شده است.

مولف کتاب گیوی سرزمین نیکان و بزرگان اظهار کرد: در فصل دوم به پیشگامی روحانیون منطقه ای در همراهی حضرت امام در فرایند قبل، حین و پس از پیروزی انقلاب اسلامی پرداخته شده و از نقش روحانیون برجسته در حوزه های علمیه و دانشگاهی، پژوهشگری دینی و اسلامی و نقش ترویجی آنان سخن گفته شده، در فصل مربوط به چهره های موفق علمی از نقش نخبه پروری منطقه سخن گفته شده که هر کدام از بزرگان علمی موفق کشور محسوب می شوند و در فصلی دیگر به معرفی ادبا و شعرا، و کوشش ها و ذائقه احساسی منظوم آنها و فعالین رسانه ای اهل قلم و کتاب، پرداخته شده و نهایتا معرفی بزرگان و موفقین در عرصه های فرهنگی، هنری و ورزشی و غیره در ادامه مد نظر بوده است.

احدزاده در ادامه به همکاری های ارزشمند نخبه های منطقه و مردم فرهنگ دوست گیوی اشاره داشته و گفت: در کنار همکاری های خوب و دلسوزانه که در مراجعه به مردم داشتیم، همراهی و همکاری های دلسوزانه دو پژوهشگر و علاقمند مسائل فرهنگی و تاریخی آقایان جابر قنبری گیوی و حاتم سبحانی سنجبد از مرحله تولید محتوا تا ارائه کتاب به علاقمندان موثر بود.

وی در انتهای این گفتگو ضمن اشاره به استقبال از نقد های دلسوزانه و منطقی در خصوص مجموع تدوین شده، افزود: در این کتاب که به همت و یاری دوستان و پژوهشگران به جامعه علمی و مردم منطقه ارائه گردید نهایت تلاش ها بر پوشش جامع در حوزه های مختلف تاریخی، سرزمینی، فرهنگی، انسانی و غیره مد نظر بوده ولی چون برای اولین بار این اقدام ارزشمند صورت پذیرفته قطعا مواردی ممکن است تا مرحله انتشار در دسترس تدوین کنندگان نبوده باشد لذا از علاقمندان مطلع و پژوهشگر برای مساعدت در رفع نواقص برای چاپ مجددی که آینده نزدیک اتفاق خواهد افتاد دعوت به همکاری می شود.

به گزارش کوثرخبر، کتاب گیوی سرزمین نیکان و بزرگان ماه گذشته با حضور مسئولان، فرهنگیان، نویسندگان و دیگر اهل کتاب و فرهنگ در محل سالن ارشاد اسلامی شهرستان کوثر رونمایی شده است.

 

انتهای پیام/

 

نظرات کاربران

 تالار و رستوران بزرگ فرهنگیان در گیوی افتتاح شد
کمک های مردمی و پشتیبانی از جبهه مردمی انقلاب اسلامی
 ثبت نام دوره آموزش مجازی شهید آوینی
پایگاه اطلاع رسانی امام خامنه ای
سایت اطلاع رسانی دانا
پایگاه خبری تحلیلی سبلانه
مبایل و تبلت TECH 21
پایگاه خبری تحلیلی شمالغرب
سایت خبری ازناو خلخال
شرکت ارتباطات امگا گستر