تازه های سایت

14. شهريور 1396 - 7:22
گیوی در جنوب استان اردبیل و در حاشیه جاده سرچم از جمله شهرهایی است که با وجود مناطق حادثه خیز از امکانات و تجهیزات مدیریت بحران و همچنین تجهیزات ایمنی و آتش نشانی کم بهره است.

به گزارش کوثرخبر، با تامل بر اعتبار پیشنهادی 400 میلیارد تومانی سازمان مدیریت بحران کشور برای تجهیز شهرداری‌ها می توان به آن اندیشید که سهم گیوی در این مقدار از اعتبار پیشنهادی چه قدر است؟

موقعیت جغرافیایی شهر گیوی در جنوب استان اردبیل و در حاشیه جاده ترانزیتی سرچم طوری نظر مسافران وگردشگران را به خود جلب کرده است که در ایان نوروز و تابستان جزو گردشگرپزیرترین شهر و پرتردد ترین منطقه در استان اردبیل محسوب می شود.

گیوی هم اکنون به عنوان باغ شهر اردبیل و ماسوله استان شهرت یافته است و به عنوان شاه رگ حیاتی استان اردبیل تعریف می شود؛ ولی این شهر در حوزه امکانات و تجهیزات مدیریت بحران کم و کاستی هایی دارد که نسبت به خدمات رسانی در جاده سرچم و خود شهرستان نیز بیش از پیش مطرح می شود.

درکنار ظرفیت های توریستی و گردشگری، این شهر به عنوان حادثه خیز ترین نقطه استان اردبیل نیز به حساب می آید، وجود جاده ترانزیتی سرچم که این روز ها به جاده مرگ مشهور است و جاده پرپیچ و خم گیوی - خلخال که مسافران را یکی پس از دیگری از تردد دز این مسیر آزرده می کند، مهمترین نقطه ثقل حادثه در جنوب استان اردبیل محسوب می شوند.

9 زلزله خفیف در عرض 2 ماه دیگر آمار نگران کننده ای است که مدیریت بحران شهرستان و استان می بایست با احیای پدافند غیرعامل حدالامکان از بروز حوادث ناگوار جلوگیری کنند؛ اما جلوگیری از این غیر مترقبه مستلزم امکانات و تجهیزات حوزه مدیریت بحران است که متاسفانه این شهر با وجود این همه آمار نگران کننده، همچنان از تجهیزات مدیریت بحران در مضیقه است.

کمبود ماشین آلات آتش نشانی، نبود حتی یک دستگاه جرثقیل در جاده ترانزیتی سرچم و کاستی های دیگر حوزه مدیریت بحران، بطور علنی رخداد یک فاجعه منطقه ای و شاید ملی را متذکر می شود که در صورت بی توجهی به این کاستی ها چنین اتفاق ناگواری دور از انتظار نیست!

آتش سوزی در مراتع، منازل، طویله ها و از بین رفتن بیش از 45 راس گوسفند و ... از جمله مواردی هستند که اگر نیروهای آتش نشان و ... به امکانات بیشتری مجهز بودند شاید قسمت اندکی از این تاسیسات و احشام طعمه حریق می شدند.

در آتش سوزی سردخانه شهر گیوی که بیش از 90 درصد محصولات کشاورزان در آتش سوخت، این کمبود به عینه مشاهده شد، شاید آتش توسط نیروهای آتش نشانی جنوب و مرکز استان مهار شد ولی اگر تجهیزات آتش نشانی شهر گیوی با کمبود مواجه نبود قبل از اینکه نیروهای امدادی از جای جای استان به محل حادثه حرکت کنند، آتش نشانان کوثری آتش را مهار و بحران را میدریت می کردند؛ هرچند نیرویهای جان برکف آتش نشانی در کنار دیگر نیروهای امدادی در آتش سوزی اخیر روستای فیروز آباد و بنماران جهادی عمل کردند.

اما به هر حال کمبود تجهیزات آتش نشانی و دیگر ملزومات مدیریت بحران در چنین منطقه حساس و حادثه خیزی می بایست جزو مهمترین دغدغه های مسئولان امر قرار گیرد، چرا که حادثه خبر نمی دهد.

در صورت وجود این امکانات، پدافند غیر عامل به بهترین شکل احیا و بحران پیش از وقوع مدیریت خواهد شد؛ حال با این اوصاف سهم گیوی از 400 میلیارد تومانِ پیشنهادی برای تجهیز شهرداری‌ها چه قدر باید باشد؟

به گزارش کوثرخبر، انتظار می رود مسئولان استانی و شهرستانی در جذب اعتبارات لازم جهت تجهیز دستگاه های مدیریت بحران شهرستان کوثر و مرکز آن شهر گیوی بیش از پیش تلاش کنند، چرا که توجه به این امر مهم در پَس این تهدیدات از الزامات می باشد.

انتهای پیام/

 

 

نظرات کاربران

پایگاه اطلاع رسانی امام خامنه ای
سایت اطلاع رسانی دانا
پایگاه خبری تحلیلی سبلانه
مبایل و تبلت TECH 21
پایگاه خبری تحلیلی شمالغرب
سایت خبری ازناو خلخال
شرکت ارتباطات امگا گستر
لابراتوار تخصصی پروتز های دندانی علیپور
 تالار و رستوران بزرگ فرهنگیان در گیوی افتتاح شد
کمک های مردمی و پشتیبانی از جبهه مردمی انقلاب اسلامی