تازه های سایت

22. تير 1396 - 2:23
نرخ بیکاری استان اردبیل در بهار سال 96 نسبت به بهار سال 95 به میزان 1/3 درصد کاهش یافته است این درحالی است که هم اکنون طبق گزارش جدید مرکز آمار ایران، اردبیل؛ یازدهمین استان بیکار کشور است.

به گزارش کوثرخبر، طبق گزارش جدید مرکز آمار ایران، استان البرز در بهار سال 96 بالاترین نرخ بیکاری را به میزان 20.4 درصد و استان مرکزی با 7/4 درصد پایین ترین نرخ بیکاری را در سطح کشور داشته اند.

استان اردبیل نیز در میان این میزان از نرخ بیکاری از بالاترین نرخ بیکاری نسبت به جمعیت برخوردار است و هم اکنون در بین 31 استان کشور جزو 11استان نخست بیکار در سطح کشور است.

نرخ بیکاری استان اردبیل در بهار سال 96 نسبت به بهار سال 95 به میزان 1/3 درصد کاهش یافته است اما این میزان از نرخ بیکاری در زمستان 95 با افزایش 5درصدی به 18/3 درصد رسید.

سعید شمس، کارشناس مسائل اقتصادی  و استاد دانشگاه در این خصوص به خبرنگار کوثرخبر گفت: نرخ بیکاری و مشارکت اقتصادی در یک سال گذشته در سطح استان شاهد فراز و نشیب قابل توجهی است که ایام عید و سردی و گرمی هوا نسبت به افزایش یا کاهش کالاهای اساسی خانوار و همچنین تحریم های اقتصادی موجود و از سویی رکود و تورم 2 رقمی در بازار از جمله عوامل اصلی این فراز و نشیب های اقتصادی و اشتغالی در اردبیل است.

وی خاطر نشان کرد: نرخ بیکاری بر حسب جمعیت و همینطور داشته ها و نداشته های اقتصادی و ... یک استان تعریف شده و موجودیت می یابد و این مهم نیز در اکثر استان های کشور ملموس می باشد ولی ظرفیت های یک استان نیز از سویی می تواند در افزایش یا کاهش نرخ بیکاری و همینطور مشارکت اقتصادی کارخانه ها و یا مردم موثر عمل کند.

این کارشناس اقتصادی افزود: این میزان بیکاری با ظرفیت های بالای گردشگری، اقتصادی، دامداری، کشاورزی، کشت و صنعت مغان، معدنی، پتروشیمی و ... استان اردبیل سنخیتی ندارد.

شمس اظهار کرد: مدیریت کارآمد در همه حوزه های اقتصادی خصوصاً تولیدی و اشتغالزا اولویت مسئولان استانی باشد تا مسیر درست احیای اقتصاد مقاومتی در راستای مقاوم سازی کشور انتخاب و میسر شود.

به گزارش کوثرخبر، نرخ مشارکت اقتصادی در بهار سال گذشته 44/3 و در بهار سال جاری 45/3 است؛ به عبارتی نرخ مشارکت اقتصادی در یک سال اخیر تنها 1% افزایش یافته است.

 

 

نظرات کاربران

 تالار و رستوران بزرگ فرهنگیان در گیوی افتتاح شد
کمک های مردمی و پشتیبانی از جبهه مردمی انقلاب اسلامی
 ثبت نام دوره آموزش مجازی شهید آوینی
پایگاه اطلاع رسانی امام خامنه ای
سایت اطلاع رسانی دانا
پایگاه خبری تحلیلی سبلانه
مبایل و تبلت TECH 21
پایگاه خبری تحلیلی شمالغرب
سایت خبری ازناو خلخال
شرکت ارتباطات امگا گستر