تازه های سایت

9. اسفند 1395 - 1:27
سرمایه گذاری در کوثر ممنوع!
چرا بخش های خصوصی تمایل به سرمایه گذاری در کوثر را ندارند؟!
نویسنده: 
میلاد عسگری
به جرات و به وفور می توان گفت با وجود زیرساخت های اقتصادی و صنعتی شهرستان کوثر در عرصه های متعدد، سرمایه گذاری در این شهرستان به تاریخ پیوسته و رکود اقتصادی در منطقه باعث شده است که امید و انگیزه اهالی از بین برود.

به گزارش کوثرخبر، شهرستان کوثر در جنوب استان اردبیل با داشتن طرفیت‌ها و قابلیت‌های بسیار در عرصه های صنعتی، گردشگری، دامداری، دامپروری، معدنی،  کشاورزی و باغداری همچنان از عدم سرمایه گذاری و محرومیت ها رنج می‌برد.

این شهرستان هم‌اکنون با مشکلات اقتصادی بسیاری رو‌به‌رو است و آسیبی که می توان در عدم توسعه یافتگی این شهرستان عنوان کرد به شرح زیر است:

1- عدم استقبال بخش خصوصی از امکانات و زیرساخت های شهرستان

2- استفاده سرمایه گذاران از امکانات شهرستان در حوزه های مختلف به بهانه آغاز پروژه اقتصادی و صنعتی و همینطور سوء استفاده از وام های کلان شهرستان و سرمایه گذاری با تسهیلات مربوطه در دیگر نقاط استان یا کشور

3- عدم حمایت مسئولان از بخش خصوصی

4- به صرفه نبودن پروژه در منطقه ای محروم و کم درآمدی چون کوثر

شاید مهمترین عواملی هستند که این روزها چندین پروژه اقتصادی، صنعتی، گردشگری و کشاورزی در این شهرستان را به نابودی کشانده است.

اوضاع نابسامان اقتصادی اولین کارخانه داروهای گیاهی استان اردبیل در کوثر و عدم بازاریابی این مجموعه در فروش داروهای گیاهی، تعطیلی محض شهرک صنعتی کوثر(فعالیت چند نجار در شهرک صنعتی)، عدم تکمیل کارخانه پرلیت کوثر پس از 3 سال، عدم تکمیل پروژه تصفیه خانه گیوی پس از 5 سال و اندی، عدم تکمیل بیمارستان گیوی و تجهیز آن، بی توجهی به پروژه پایاب سد گیوی که با بهره مندی از آن حداقل 20 روستای شهرستان کوثر را سیراب خواهد کرد، عدم آغاز به کار کارخانه کلنگ زنی شده یونگول بتن گیوی پس از یک سال، عدم استفاده بهینه از آب رودخانه همیشه خروشان قزل اوزن، بی توجهی به آثار تاریخی و گردشگری همچون قیز کورپوسی و داش حامامی و ..، سرانجام مبهم کارخانه نورد فولاد پس از 5 سال، آغاز عملیات اجرایی دانشگاه فنی مهندسی همچنان در هاله ای ابهام است و مشکلات اقتصادی و بازاریابی دیگر مشاغل کوچک، زودبازده و کارگاه های تولیدی در روستاها که بی شک این مجموعه پروژه های اقتصادی و ... با 4 مورد مذکور ارتباطی تنگاتنگ داشته و در عین ناباوری با این همه زیرساخت موجب محرومیت بیش از پیش شهرستان کوثر شده است.

اما عناوین و مواردی است که می توان کم و کاستی های اقتصادی و ... را در شهرستان کوثر جبران کرد:

1- حذف بروکراسی اداری

2- ارتباط مسئولان شهرستان با سایر مناطق استان جهت آسیب شناسی زیرساخت های منطقه و مرتفع ساختن مسائل و مشکلات جذب سرمایه گذاران بخش خصوصی

3- فراهم ساختن زیرساخت های اولیه سرمایه گذاری و احداث جاده های استاندارد در شهرستان

4- با برنامه ریزی مدون جهت سرمایه گذاری و جذب سرمایه گذار و تهیه گزارشی ازظرفیت ها و فرصت های شغلی میتوان از وضعیت اسفبار اقتصادی و ... بیرون آمد.

5- در اختیار گذاشتن زمین هایی که قابل واگذاری از طریق اداره منابع طبیعی، جهاد کشاورزی، شهرداری و اداره راه و شهرسازی است، می توان نقش بسزایی در جذب سرمایه گذار بومی در شهرستان کوثر ایفا کرد.

6- تقویت نیروی کار ماهر، متعهد، متخصص، ارتقای سطح کیفی تکنولوژی، تقویت بلوغ کاری مدیران در حوزه های مدیریتی

7- ایجاد اتاق فکر با حضور نخبگان، فرهیختگان و افرادی با ایده های جدید

8- احیای دوباره حوزه کشاورزی شهرستان با رویکرد صنایع تبدیلی، کارگاه های کوچک و زود بازده و عرصه های چندگانه

9- تأمین امنیت اقتصادی و اجتماعی سرمایه گذار بخش خصوصی

10- شناسایی نقاط قوت شهرستان و سرمایه گذاری در آن جهت توسعه اقتصادی و ...

امیدواریم مسئولان امر با ایجاد زیرساخت‌های سرمایه‌گذاری و اقتصادی دغدغه و نگرانی مردم منطقه را برطرف سازند؛ چرا که ارائه خدمات رفاهی، تفریحی، اقتصادی، اجتماعی، ورزشی و فرهنگی مطالبه به حق مردم منطقه بوده که نیاز است مسئولان کمر به همت بسته و اقدامات عملی برای توسعه منطقه انجام دهند؛ هرچند شهرستان کوثر بیش از 20 سال است که با این دغدغه ها زندگی می کنند اما نمی توان امید را از دلها زدود بلکه می بایست به اقدام و عمل مسئولین نگریست!

 

انتهای پیام/

نظرات کاربران

 تالار و رستوران بزرگ فرهنگیان در گیوی افتتاح شد
کمک های مردمی و پشتیبانی از جبهه مردمی انقلاب اسلامی
 ثبت نام دوره آموزش مجازی شهید آوینی
پایگاه اطلاع رسانی امام خامنه ای
سایت اطلاع رسانی دانا
پایگاه خبری تحلیلی سبلانه
مبایل و تبلت TECH 21
پایگاه خبری تحلیلی شمالغرب
سایت خبری ازناو خلخال
شرکت ارتباطات امگا گستر