تازه های سایت

20. دى 1396 - 0:12
کارشناس مسائل اجتماعی اظهار کرد: پیچیدگی در نظام بانکی و بروکراسی اداری در جامعه امروزه مهمترین عامل افزایش بیکاری و بی توجهی به امر تولید و حمایت از کارآفرینان است؛ این درحالی است که مسئولین می بایست ضمن حمایت از کارآفرینان جوان، تسهیلات بلند مدت و کم بهره ای را در اختیار آنان قرار دهند.

به گزارش کوثرخبر، طاهر جعفری طی گفتگوی اختصاصی با خبرنگار کوثرخبر اظهار کرد: اشتغال و تولید با اتکا به اقتصاد مقاومتی که بارها رهبر انقلاب از آن به عنوان مهمترین رکن اساسی در کشور مطرح فرموده اند و اقشار متعدد جامعه بخصوص مسئولان امر را در حمایت از این سیاست ملی ملزم کرده اند، تنها راه برون رفت از تهدیدها و تحریم ها بوده و می طلبد برنامه های مدونی در این خصوص صورت گیرد.

وی ادامه داد: حتی اگر تفکر و متد کنونی در اجرای اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید و اشتغال ادامه یابد موثر است ولی درک و فهم کامل این شعار ملی مهمترین عامل در رسیدن به هدف می باشد.

این کارشناس مسائل اجتماعی افزود: متاسفانه این روزها روند حمایت از تولید و اشتغال که اکثراً جوانان تحصیل کرده و کارآفرینان طالب آن هستند، نه تنها بهتر نشده بلکه از روند قبلی نیز بدتر شده است.

جعفری اضافه کرد: شاید کاهش نقدینگی در سطح بازار یا افزایش نرخ تورم و رکود باعث شده است که بیکاری و مهاجرت در منطقه افزایش یابد اما دخیل بودن برخی از بروکراسی های اداری و همینطور پیچیدگی در نظام بانکی این امر را تشدید داده است.

وی خاطر نشان کرد: کارآفرین بومی در صدد ایجاد یک کارگاه کوچک و زودبازده است، جوان تحصیل کرده نیز برای پرورش طیور و ماهی درخواست وام داده است؛ اینجاست که مسئولین امر می بایست با ارائه تسهیلات ویژه و حمایت های همه جانبه از کارآفرین، زمینه توسعه و پیشرفت منطقه را با اتکا به سیاست اقتصاد مقاومتی مهیا کنند.

این کارشناس اجتماعی تصریح کرد: اما اینگونه حمایت ها با گذراندن 7 خان رستم شاید امکان پذیر باشد؛ پیچیدگی نظام بانکی در ارائه تسهیلات به کارآفرین بومی و وجود بروکراسی اداری نه تنها فرصت اقتصادی را از منطقه می گیرد بلکه انگیزه جوانان را سلب کرده و در اولین گام کاری خود به سد بزرگی به نام بانک بر می خورد.

جعفری گفت: کارآفرین حتی برای اخذ یک میلیون تومان باید مراحلی چون، ارائه سفته، چک ضامن، ضامن کارمند، فیش حقوق و کسری حقوق ضامن، پروانه کسب، نداشتن معوقه شخص وام گیرنده و ضامن، نداشتن چک برگشتی ضامن، هزینه های ایاب و ذهاب و ... را بگذارند و اگر این مراحل بدون هیچ مشکلی طی شود پس از چند ماه وام وی به حسابش واریز خواهد شد.

این کارشناس اجتماعی ابراز کرد: شخص وام گیرنده اگر بتواند همه 7 خان رستم را انجام دهد به احتمال قوی در یکی از این خان ها از اخذ وام انصراف خواهد داد؛ چرا که در چنین شرایط اقتصادی و معیشت مردمی آیا چنین شخص یا ضامنی است که بدون معوقه ی بانکی باشد!

وی با بیان اینکه اینگونه شرایط به عینه در جامعه برای جوانان کارآفرین رخ داده است، افزود: با این شرایط نمی توان زمینه تولید و اشتغال را در منطقه مهیا ساخت، از سویی در ادامه این کاغذ بازی ها و سخت گیری های شاید بی مورد، نه تنها بیکاری ریشه کن نمی شود بلکه درصد کم توجهی به جوانان، مهاجرت، اعتیاد و دیگر معضلات اجتماعی نیز افزایش می یابد.

جعفری در پایان اظهار کرد: پس پیچیدگی در نظام بانکی و بروکراسی اداری در جامعه امروزه مهمترین عامل افزایش بیکاری و بی توجهی به امر تولید و حمایت از کارآفرینان است؛ اگر این 2 عامل به نحوی مرتفع شود زمینه تولید و اشتغال نیز در منطقه و سطح کشور بهبود خواهد یافت.

انتهای پیام/

 

نظرات کاربران

پایگاه خبری تحلیلی شمالغرب
سایت خبری ازناو خلخال
شرکت ارتباطات امگا گستر
لابراتوار تخصصی پروتز های دندانی علیپور
 تالار و رستوران بزرگ فرهنگیان در گیوی افتتاح شد
کمک های مردمی و پشتیبانی از جبهه مردمی انقلاب اسلامی
 ثبت نام دوره آموزش مجازی شهید آوینی
پایگاه اطلاع رسانی امام خامنه ای
سایت اطلاع رسانی دانا
پایگاه خبری تحلیلی سبلانه