تازه های سایت

13. آذر 1396 - 7:12
امروزه مسئله آسیب های اجتماعی یک تهدید بزرگ برای جامعه و خانواده ها حساب میشود که با نگاه سطحی و گذرا میتوان به عمق فاجعه این پدیده شوم پی برد که عوامل مختلفی در بوجود امدن این مسئله و موضوع دخیل است.

به گزارش کوثرخبر، امروزه مسئله آسیب های اجتماعی یک تهدید بزرگ برای جامعه و خانواده ها حساب میشود که با نگاه سطحی و  گذرا میتوان به عمق فاجعه این پدیده شوم پی برد که عوامل مختلفی در بوجود امدن این مسئله و موضوع دخیل است که در بحث آسیب های اجتماعی مسئله طلاق نیز یک تهدید بزرگی در کشور ما به حساب می اید و هر روز جامعه و خانواده ها را درگیر این موضوع کرده است.

در بحث موضوع طلاق که این تهدید اجتماعی اثرات زیانباری برای خود شخص و خانواده ها و جامعه و در صورت داشتن فرزند برای فرزندانش در دراز مدت خواهد داشت و این پدیده نگرانی ها و استرس هایی را به جامعه و خانواده ها تحمیل میکند و در انتخاب دیگر اعضای اجتماع و خانواده ها در بحث ازدواج تاثیر دارد و تردید و نگرانی و استرس را به خانواده ها به ارمغان می اورد.

در کشورهایی که موضوع و مسایل اجتماعی نهادینه نشده باشد این اثار و اسیب ها در مدل و روش های مختلف خود را نمایان میکند و انچه مسلم است نبود اموز ش های لازم از دوران کودکی و نوجوانی، ارتباط نادرست خانواده ها در شکل گیری تربیت شخصی و اجتماعی فرد، نداشتن برنامه درست و جامع از طرف جامعه و نهادهای مسئول و مرتبط، عدم الگو برداری مناسب و عدم توجه به روحیات و نگاه افراد به مسئله ازدواج، عدم توجه به موقعیت های اجتماعی و فرهنگ خانواده هانادیده گرفتن جایگاه دین و توصیه های دینی؛ میتواند عواملی در بروز مسئله طلاق باشد.

امروزه در مسئله طلاق بیشترین ارقام و امار مربوط به مسئله اعتیاد است که باعث از هم پاشیدن خانواده ها میشود و بیکاری و سطح تو قعات بالا و دخالت نابجای اطرافیان و شبکه های اجتماعی و مسایل انحرافی و...نیز در امر طلاق دخیل هستند.

در جوامعی که استرس و اضطراب مشهود است و از نظر روانی افراد احساس امنیت نمیکنند در بروز نابهنجاری های اجتماعی و طلاق این مسئله دخیل است.

امروز تک تک متولیان نهادهای فرهنگی و اجتناعی و اقتصادی و سیاسی و مذهبی و مدنی مسئولیت و رسالت دارند از کنار مسئله شوم طلاق که یک اسیب بزرگ اجتماعی در کشور ما  به حساب می اید نباید به راحتی از کنار ان گدشت و در جهت حل این مسئله بغرنج باید کلیه لوازم و عوامل را دخیل کرد تا بتوان از بروز طلاق جلوگیری کرد.

هر چند در سالهای اخیر مطالعات متعدد و مختلفی در خصوص دلایل طلاق و تقسیم بندی های آن صورت گرفته است اما باز مشاهده می گردد که این دلایل با گذشت زمان تغییر یافته و یا دلایل دیگری که قبلا تاثیر کمتری داشته است خود را نمایان می سازد؛ در هر صورت به نظر می رسد توجه به نکات ذیل می تواند در پیشگیری و کاهش آمار و یا حداقل جلوگیری از افزایش روز افزون آمارهای طلاق موثر باشد:

1- اکثر مطالعات نشان می دهد که افزایش دینداری خانواده ها ضریب موثری در کاهش طلاق می باشد .بعبارتی در نظر گرفتن رضای خدای متعال بجای رضای نفس و لجاجت، صبر بر مشکلات فی مابین همسران و دعوت   به آرامش و گذشت بیشتر به خاطر جلب نظر خداوند متعال ،عمل کردن به توصیه های دین در بین همسران و رعایت انواع حدودبا نامحرم ها و .....

2-تبیین جایگاه واقعی و وظایف حقوقی و شرعی زن و مرد در جامعه فعلی بصورت کارکردی در سبک زندگی اسلامی ایرانی امروزی برای همسران در مقابله با مکتب های ترویج کننده ناسازگاری در بین همسران نظیر فمنسیم.

3- تبیین و توصیف تفاوت های روانشناختی و جامعه شناختی و جسمانی زنان و مردان و توجه همسران به این امر ،بصورتی که نگرش مردان به زنان نبایستی از عینک و نگاه یک مرد نگریسته شود بلکه از دید یک زن به یک زن در خصوص مسایل مختلف رجوع کرد و برعکس.

4- شناخت بیشتر از تغییرات اجتماعی و بازتاب ها و پیامدهای این تغییرات در جامعه فعلی ما برای همسران در جامعه های در حال گذر از سنتی به مدرن و فرامدرن و بحران های ناشی از ان.
5- جریان سازی فرهنگی در تغییر و اصلاح عرف و باورداشت اکراه از ازدواج موقت یا تعدد زوجین و عمل به توصیه های مکتب وحی اسلام در خصوص  بدون در نظر گرفتن تفسیر های شخصی و حرمت قایل شدن به آیات الهی در قرآن کریم.

پریسا نقی پور، دانشجوی دکترای جامعه شناسی اقتصادی و توسعه، خبرنگار و روز نامه نگار و فعال اجتماعی

انتهای پیام/

 

دیدگاه‌ها

عالی بود خانم دکتر نقی پور با ارزوی موفقیت درتمامی مراحل زندگی

نظرات کاربران

شرکت ارتباطات امگا گستر
لابراتوار تخصصی پروتز های دندانی علیپور
 تالار و رستوران بزرگ فرهنگیان در گیوی افتتاح شد
کمک های مردمی و پشتیبانی از جبهه مردمی انقلاب اسلامی
 ثبت نام دوره آموزش مجازی شهید آوینی
پایگاه اطلاع رسانی امام خامنه ای
سایت اطلاع رسانی دانا
پایگاه خبری تحلیلی سبلانه
مبایل و تبلت TECH 21
پایگاه خبری تحلیلی شمالغرب